ERJ-HP6D18R0V
Panasonic
667-ERJ-HP6D18R0V
ERJ-HP6D18R0V
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 0805 18Ohm 0.5% AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Panasonic
Product Category: Thick Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
ERJHP6
18 Ohms
500 mW (1/2 W)
0.5 %
300 PPM / C
- 55 C
+ 175 C
400 V
0805
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
0.6 mm (0.024 in)
AEC-Q200
Brand: Panasonic
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thick Film Resistors SMD
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Unit Weight: 5.500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ERJ Hxx Automotive High-Temperature Chip Resistors
Panasonic ERJ Hxx Automotive High-Temperature Chip Resistors are high-reliability chip resistors with a metal glaze thick film resistive element and high-temperature electrode structure that are ideal for automotive applications. These resistors feature excellent heat resistance and thermal shock stability while operating in a temperature range of -55°C to +175°C with a 1Ω to 300kΩ resistance range. Panasonic ERJ Hxx Automotive High-Temperature Chip Resistors are AEC-Q200 compliant (Grade 0) and RoHS compliant.