BWNL00241715330J00
Pulse Electronics
673-BWNL241715330J00
BWNL00241715330J00
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD Chilisin RF inductor Wire Wound-STD
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 20000   Multiples: 2000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Pulse
Product Category: RF Inductors - SMD
RoHS:
2.4 mm x 1.72 mm x 1.52 mm
Unshielded
33 uH
5 %
70 mA
10 Ohms
- 25 C
+ 105 C
15
17 MHz
Standard
2.4 mm
1.72 mm
1.52 mm
Ferrite
BWNL
Reel
Brand: Pulse Electronics
Core Type: Wire Wound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 2.52 MHz
Part # Aliases: NL201614T-330J-N
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
SMD Wire Wound Chip Inductors
Pulse Electronics SMD Wire Wound Chip Inductors offer a 1nH to 820nH inductance range and a 1.4A maximum DC current rating. These inductors include many series that are available with power, ferrite, and ceramic chips. The ceramic chip inductors are designed for impedance matching and filtering, and the ceramic body and wire-wound construction provides high Q and SRFs. The ferrite chip inductors include the BWQC, BWQV, BWLM, and BWNL series. The BWQC series offers low DC resistance, high current capacity, and high impedance characteristics, while the BWQV miniature chip inductors are wound on a special ferrite core. Both BWLM and BWNL series ferrite core inductors feature strong solderability by reflow soldering and soldering iron and can be mounted automatically. The power chip inductors feature a specially designed ferrite core that provides magnetic shielding, and the wire-wound ferrite construction provides extremely low DCR and high rating current. Pulse Electronics SMD Wire Wound Chip Inductors are ideal for a variety of applications, including notebook computers, base stations, GPS receivers, and personal computers.