RB238NS-60FHTL
ROHM Semiconductor
755-RB238NS-60FHTL
RB238NS-60FHTL
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 60V VR 20A 0.86 VF TO-263S(D2PAK);SC-83
ECAD Model:
In Stock: 314
Stock:
314
Can Dispatch Immediately
On Order:
1,000
Expected 2026/06/10
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ROHM Semiconductor
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Diodes
SMD/SMT
TO-263-3
Dual Anode Common Cathode
Si
40 A
60 V
860 mV
100 A
12 uA
+ 150 C
AEC-Q101
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: ROHM Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 60 V