RB511SM-40FHT2R
ROHM Semiconductor
755-RB511SM-40FHT2R
RB511SM-40FHT2R
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 40V Vr; 0.1A IO SOD-523; EMD2
Lifecycle:
NRND:
Not recommended for new designs.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Not Available
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
ROHM Semiconductor
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Diodes
SMD/SMT
SOD-523-2
Single
Si
100 mA
40 V
410 mV
500 mA
25 uA
- 55 C
+ 125 C
AEC-Q101
Reel
Brand: ROHM Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 8000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 40 V