35USG33000MEFCSN35X50
Rubycon
232-35USG33000MEFCSN
35USG33000MEFCSN35X50
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In GENERAL PURPOSE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
33000 uF
35 VDC
35 mm (1.378 in)
50 mm (1.969 in)
10 mm (0.394 in)
General Purpose Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
- 40 C
+ 85 C
2 Pin
USC
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.4
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
USC Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors
Rubycon USC Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors feature a 10 to 450VDC voltage range, ±20% capacitance tolerance, and RoHS compliance. The USC series offers 3000 hours of load life and a 56 to 82,000µF capacitance range. Rubycon USC Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitors have a 22 x 25mm to 35 x 50mm dimensions range.