RNCF1210DKE3K01
SEI Stackpole
708-RNCF1210DKE3K01
RNCF1210DKE3K01
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD RES PREC, 3.01 Kohm, 1210, 0.5%, 25 ppm
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
RNCF
3.01 kOhms
0.5 %
25 PPM / C
1210
3.2 mm (0.126 in)
2.5 mm (0.098 in)
0.55 mm (0.022 in)
AEC-Q200
330 mW (1/3 W)
Application: Automotive Grade
Country of Origin: TW
Features: Precision Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
EAR99
RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors
Stackpole Electronics RNCF/RNCS Precision Thin Film Resistors are AEC-Q200 qualified and have an operating temperature range of -55°C to +155°C. RNCF resistors offer a wide R-value range, TCR rating down to ±2ppm/°C, and precision tolerances to ±0.01%. The RNCS resistors feature a special manufacturing process that ensures high power, high precision, ultra-stable performance, and long life in the harshest environments. Additionally, the RNCS series from Stackpole Electronics offers special passivation for moisture-sensitive applications.