RNCP1206FTD56K2
SEI Stackpole
708-RNCP1206FTD56K2
RNCP1206FTD56K2
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD RES, 56.2 Kohm, 1206, 1%, 100 ppm, 0.5W
Stock:
20,000 Can Dispatch in 20 Days
Minimum: 5000   Multiples: 5000
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Reel
RNCP
56.2 kOhms
1 %
100 PPM / C
1206
3.2 mm (0.126 in)
1.2 mm (0.047 in)
0.5 mm (0.02 in)
- 55 C
+ 155 C
500 mW (1/2 W)
200 V
Application: High Power
Country of Origin: TW
Features: Anti-Sulfur Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
EAR99
High Power Thin Film Resistors
Stackpole Electronics High Power Thin Film Resistors are constructed with an inner termination engineered to deter sulfur contamination. This Stackpole resistor lineup includes the RNCP and RNAN series. The RNCP resistors provide higher power ratings than standard thick film chips with up to 1W maximum power, 50V to 200V maximum working voltage range, and a 100V to 400V maximum overload voltage range. The RNAN resistors are AEC-Q200 compliant and are constructed with thin film technology on an aluminum nitride substrate. The RNAN series offers up to 6W maximum power, 75V or 100V maximum working voltage, and a 150V or 200V maximum overload voltage. Both the RNCP and RNAN thin film resistors are available in a wide range of sizes, from 0603 to 2512.