STM32L072KBU6
STMicroelectronics
511-STM32L072KBU6
STM32L072KBU6
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU 128-Kbytes of Flash , 32 MHz CPU, USB
ECAD Model:
In Stock: 2,243
Stock:
2,243 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
RoHS:
STM32L072KB
SMD/SMT
UFQFPN-32
ARM Cortex M0+
128 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
25 I/O
20 kB
1.8 V
3.6 V