STPS20SM120STN
STMicroelectronics
511-STPS20SM120STN
STPS20SM120STN
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers Pwr Schottky 20A 120V 0.49V VF
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 1,815
Stock:
1,815 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 1815 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
REACH - SVHC:
Schottky Rectifiers
Through Hole
TO-220AB-3
Single
Si
20 A
120 V
890 mV
220 A
40 mA
+ 150 C
STPS20SM120S
Tube
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 120 V