DW-17-15-S-D-315
Samtec
200-DW1715SD315
DW-17-15-S-D-315
Stock:
131 Can Dispatch in 5 Days
Headers
34 Position
2.54 mm (0.1 in)
2 Row
Solder
Vertical
0.315 in
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Flammability Rating: UL 94 V-0
Mounting Style: Throuh Hole
Factory Pack Quantity: 1
Termination Post Length: 2.79 mm
Flexible Stacking Connectors
Samtec Flex Stacking Board Connectors feature a large variety of board-to-board connectors with design flexibility. These Samtec board-to-board connector systems are available in a variety of pitches, densities, stack heights, orientations, and other standard or modified options, making it easy to find the right connector for any application. Flex-Stack options include one-piece, low profile pass-through, elevated, hermaphroditic, shrouded, coplanar, parallel, and perpendicular. Post heights are adjustable in increments of 0.005” (0.13mm).