HW-20-11-T-S-700-SM
Samtec
200-HW2011TS700SM
HW-20-11-T-S-700-SM
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors High Temperature Flexible Board Stacking Header
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
91 Can Dispatch in 20 Days
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
Headers
20 Position
2.54 mm (0.1 in)
1 Row
Solder
Vertical
0.7 in
- 55 C
+ 105 C
Tin
Phosphor Bronze
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Tube
Application: Board-to-Board
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Flammability Rating: UL 94 V-0