MTLW-105-05-G-S-185
Samtec
200-MTLW10505GS185
MTLW-105-05-G-S-185
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings .100 Low Profile Variable Post Height Terminal Strip
ECAD Model:
In Stock: 5
Stock:
5 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
1 Week Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Pin Strip
5 Position
2.54 mm (0.1 in)
1 Row
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Gold
4.699 mm (0.185 in)
2.291 mm (0.09 in)
MTLW
Flex Stack
Board-to-Board, Cable
- 55 C
+ 125 C
Bulk
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 5.2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0