CCG30-24-05S
TDK-Lambda
967-CCG302405S
CCG30-24-05S
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 30W 12/24Vin 5Vout 6A
ECAD Model:
In Stock: 246
Stock:
246
Can Dispatch Immediately
On Order:
240
Expected 2026/07/10
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
TDK-Lambda
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
REACH - SVHC:
Isolated
1 Output
30 W
24 V
9 V
36 V
5 V
6 A
1.5 kV
DIP-6
25.4 mm (1 in)
25.4 mm (1 in)
9.9 mm (0.39 in)
Industrial
CCG30
Brand: TDK-Lambda
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Input Voltage: 9 V to 36 V