C2012NP02A472J125AA
TDK
810-C2012NP02A472J1A
C2012NP02A472J125AA
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 100V 4700pF NP0 5% T: 1.25mm
ECAD Model:
In Stock: 6,962
Stock:
6,962 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS:
4700 pF
100 VDC
C0G (NP0)
5 %
0805
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 150 C
2 mm (0.079 in)
1.25 mm (0.049 in)
1.25 mm (0.049 in)
General Type MLCCs
C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: TDK
Class: Class1
Country of Assembly: JP
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: Commercial High Temperature MLCC
Unit Weight: 5.500 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
C Series High Capacitance MLCCs
C Series Commercial Grade General Purpose MLCCs
C Series High Temperature MLCCs
TDK C Series High Temperature MLCCs offer an operating temperature range of -55°C to +150°C with capacitance up to 22µF. These MLCCs are a commercial grade of TDK's multilayer ceramic chip capacitors and provide excellent DC bias properties. TDK C Series High Temperature MLCCs feature multiple sheets of dielectric and conductive material, layered alternately, for superior mechanical strength and reliability. Ideal applications include decoupling, smoothing, snubber, and resonant circuits of equipment operating in a high-temperature environment as well as peripheral circuits of high-temperature devices such as IGBT, SiC, or GaN.