MPZ2012S300ATD25
TDK
810-MPZ2012S300ATD25
MPZ2012S300ATD25
Mfr.:
Description:
Ferrite Beads 0805 30ohms 6000mA Power Line AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 81,895
Stock:
81,895 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Ferrite Beads
RoHS:
MPZ
Ferrite Chip Beads
SMD/SMT
0805 (2012 metric)
30 Ohms
6 A
10 Ohms
10 mOhms
- 55 C
+ 125 C
2 mm
1.25 mm
0.85 mm
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: TDK
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Product Type: Ferrite Beads
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Ferrites
Test Frequency: 100 MHz
Type: AEC-Q200
Part # Aliases: MPZ2012S300ATD25 -
Unit Weight: 8 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Electric Vehicle Solutions
Automotive EMI Suppression
TDK offers several series of AEC-Q200-compliant chip beads for Automotive EMI Suppression in both signal and power line applications. The lineup of MMZ and MPZ series chip beads includes miniaturized products measuring just 0.4mm x 0.2mm, Gigaspira-structured products that provide high impedance at GHz bands, products that are compatible with high currents in power lines, and beads with a terminal electrode design that improves the bonding strength with solder and supports +150°C environments. KMZ and KPZ series soft termination chip beads are also available, offering effective protection against board flexure and solder cracks, even under harsh conditions and high operating temperatures of up to +150°C.
HFxxACB / HFxxACC Chip Beads
Electric Vehicle - Safety
Chip Beads
MPZ Automotive Chip Beads
TDK MPZ Automotive Chip Beads are AEC-Q200 compliant and designed for use as noise reduction solutions in automotive power line applications. Compared to the MMZ series of signal line chip beads, the MPZ components offer low direct current resistance for compatibility with large currents and are optimal for lower power consumption. The MPZ series is available in a variety of case sizes and materials, with dimensions ranging from 1mm x 0.5mm to 2.5mm x 2mm (L x W). Other options include up to 5 materials with different frequency characteristics for countermeasures against everything from general to high-speed signals.