HSC75S5K6J
TE Connectivity / CGS
279-HSC75S5K6J
HSC75S5K6J
Mfr.:
Description:
Wirewound Resistors - Chassis Mount HSC75S 5K6 5% Screw Terminal
ECAD Model:
In Stock: 16
Stock:
16 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
25 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
TE Connectivity
Product Category: Wirewound Resistors - Chassis Mount
RoHS:
5.6 kOhms
75 W
1.4 kVAC/DC
5 %
Screw
25 PPM / C
49 mm
48 mm
24 mm
- 55 C
+ 200 C
HS
Bulk
Application: Balancing Resistor, Braking Resistor, Crowbar, Filter
Brand: TE Connectivity / CGS
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Mounting Style: Chassis Mount
Product Type: Wirewound Resistors
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Resistors
Technology: Wirewound
Part # Aliases: 6-2176730-1
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Type HS Aluminium-Housed Power Resistors
TE Connectivity's CGS type HS aluminium-housed power resistors are extremely stable, high-quality wire wound resistors made from quality materials for optimum reliability and stability. These TE power resistors can dissipate high power in a limited space with a relatively low surface temperature. The aluminium housing in type HS resistors helps to rapidly dissipate power to a specified heat sink. Type HS offers a leading 5W to 500W range of power ratings and is ideal for a wide range of industries.