ROX05SJ18R
TE Connectivity / Holsworthy
279-ROX05SJ18R
ROX05SJ18R
Mfr.:
Description:
Metal Oxide Resistors 1/2W SM M/OX 5% 18R
ECAD Model:
In Stock: 13,882
Stock:
13,882 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 5000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TE Connectivity
Product Category: Metal Oxide Resistors
18 Ohms
500 mW (1/2 W)
250 V
5 %
Axial
350 PPM / C
2.5 mm
7.5 mm
- 55 C
+ 155 C
ROX
Ammo Pack
Brand: TE Connectivity / Holsworthy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Lead Diameter: 0.54 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product: Metal Oxide Film Resistors
Product Type: Metal Oxide Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Metal Oxide
Type: Flame-Proof Power Metal Oxide Film Resistors
Part # Aliases: 3-1676123-3
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
ROX Flameproof Power Metal Oxide Film Resistors
TE Connectivity's (TE) Type ROX Series Flameproof Power Metal Oxide Film Resistors are ideal for high specification or technically demanding circuits. The resistive element comprises a metal oxide film deposited on a ceramic former. TE ROX Series Flameproof Power Metal Oxide Film Resistors' element is protected by a flameproof coating that withstand overload conditions without flame or mechanical damage. The series has rated power range of 0.25W to 9W and an operating temperature range of -55°C to +155°C.