FN3280H-400-99
TE Connectivity / Schaffner
631-FN3280H-400-99
FN3280H-400-99
Mfr.:
Description:
Power Line Filters 3-PH NEUTRAL 400A RFI Fltr Regen Units
ECAD Model:
Due to size or weight of the product, your shipping charge may increase.
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
3
Expected 2026/06/26
Factory Lead Time:
11
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
10 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TE Connectivity
Product Category: Power Line Filters
Delivery Restrictions:
RoHS:
3-Phase and Neutral Filter
520 VAC
400 A
Chassis Mount
Busbar
42.1 mA
FN3280
0 Hz to 60 Hz
Brand: TE Connectivity / Schaffner
Compliance: UL; CSA; IEC/EN
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 150 mm
Length: 325 mm
Product Type: Power Line Filters
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Power Condition
Width: 170 mm
Part # Aliases: 803418-SF
Unit Weight: 10 kg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FN3256 & FN3280 3-Phase + Neutral Line Filters
TE Connectivity / Schaffner FN3256 and FN3280 3-Phase + Neutral Line Filters come in a compact, space-saving design that is optimized for industrial machinery. Both series feature an R69 option for easy compliance with IEC 60204-1 (DIN VDE 0113). Products with the R69 suffix are suitable for complex machines where the overall insulation resistance needs to be higher than 1MΩ. Schaffner FN3256 and FN3280 3-Phase + Neutral Line Filters combine high attenuation performance with low leakage current and solid, touch-safe terminal blocks. The devices offer simple, time-saving installation with good accessibility for automatic and hand tools. Applications include industrial equipment, machinery, machine tools, high-power office equipment, and diverse process automation systems with 3-phase and neutral electricity supplies.