AMC1300DWV
Texas Instruments
595-AMC1300DWV
AMC1300DWV
Mfr.:
Description:
Isolation Amplifiers ±250-mV input precision current A A 595-AMC1300DWVR
ECAD Model:
In Stock: 143
Stock:
143 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
5,056 Quote
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments AMC1300DWVR
Texas Instruments
Isolation Amplifiers ±250-mV input precision current A A 595-AMC1300DWV
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Isolation Amplifiers
RoHS:
AMC1300
1 Channel
5000 Vrms
Galvanic
230 kHz
100 dB
- 24 uA
2 mV
5.5 V
4.5 V
5.9 mA, 7.2 mA
- 40 C
+ 125 C
SMD/SMT
SOIC-8
Tube
Amplifier Type: Precision
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Gain Error: 0.03 %
Gain V/V: 8.2 V/V
Ios - Input Offset Current: 5 nA
Maximum Input Resistance: 22 kOhms
Moisture Sensitive: Yes
Output Current per Channel: 13 mA
Pd - Power Dissipation: 98.45 mW