SN74HCS72PWR
Texas Instruments
595-SN74HCS72PWR
SN74HCS72PWR
Mfr.:
Description:
Flip-Flops Schmitt-trigger inpu t dual D-type negat
ECAD Model:
In Stock: 1,374
Stock:
1,374
Can Dispatch Immediately
On Order:
2,000
Expected 2026/05/27
Factory Lead Time:
6
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Flip-Flops
RoHS:
D-Type Negative Edge Triggered
HCS
2 Circuit
Push-Pull
TSSOP-14
Schmitt-Trigger
Inverting
19 ns
- 7.8 mA
7.8 mA
2 V
6 V
SMD/SMT
- 40 C
+ 125 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Clock Frequency: 74 MHz