DCM3623T75X1780M70
Vicor
492-DCM3623T751780M7
DCM3623T75X1780M70
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 42Vin 15V 80W DCM3623
ECAD Model:
In Stock: 5
Stock:
5
Can Dispatch Immediately
On Order:
25
Expected 2026/08/25
25
Expected 2027/02/11
Factory Lead Time:
40
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vicor
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
REACH - SVHC:
Isolated
1 Output
80 W
42 V
9 V
75 V
15 V
5.4 A
2.25 kV
3623
38.7 mm (1.524 in)
22.8 mm (0.898 in)
7.21 mm (0.284 in)
Industrial
DCM3623
Brand: Vicor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Input Voltage: 9 V to 75 V