MAL212618681E3
Vishay / BC Components
594-MAL212618681E3
MAL212618681E3
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Axial Leaded 680uF 63V 18x30
ECAD Model:
In Stock: 555
Stock:
555 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Axial Leaded
RoHS:
680 uF
63 VDC
18 mm (0.709 in)
30 mm (1.181 in)
8000 Hour
High Temp Electrolytic Capacitors
20 %
1 A
0.124 Ohms
- 40 C
+ 125 C
126 ALX
Bulk
Brand: Vishay / BC Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: AT
Leakage Current: 554 uA
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 120
Termination Style: Axial
Type: Aluminum Electrolytic Capacitors
Unit Weight: 13 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
126 ALX Axial Aluminum Electrolytic Capacitors
Vishay / BC Components 126 ALX Axial, High-Temperature, High Ripple-Current Aluminum Electrolytic Capacitors provide 8000 hours useful life at +125°C. Low equivalent-series resistance (ESR) levels provide high ripple-current capability. Vishay / BC Components 126 ALX Aluminum Electrolytic Capacitors feature axial leads and are housed in a cylindrical aluminum case insulated with a blue sleeve. The series features a 33μF to 12,000μF rated capacitance range, a 10V to 63V rated voltage range, and ±20% tolerance. Vishay / BC Components 126 ALX offer a -40°C to +125°C category temperature range and are ideal for a variety of applications, including automotive, industrial, and telecommunication.