TNPW060318K2BECN
Vishay
71-TNPW060318K2BECN
TNPW060318K2BECN
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 18.2Kohms .1% 25ppm
ECAD Model:
In Stock: 806
Stock:
806 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
8 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS: N
Reel
Cut Tape
MouseReel
TNPW
18.2 kOhms
0.1 %
25 PPM / C
0603
1.55 mm (0.061 in)
0.85 mm (0.033 in)
0.45 mm (0.018 in)
- 55 C
+ 155 C
210 mW
75 V
Brand: Vishay
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: DE
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thin Film Resistors SMD
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Type: High Stability Thin Film Flat Chip Resistor
Part # Aliases: TNPW06031822BR52
Unit Weight: 2 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
TNPW Lead-Bearing Thin Film Chip Resistors
Vishay TNPW Lead-Bearing Thin Film Chip Resistors are high-stability, thin-film chip resistors. The lead-bearing terminations make these thin-film resistors suitable for critical applications where reliability and stability are a major priority, such as military, avionics, and industrial applications. These resistors feature package sizes ranging from 0402 to 1210, resistance ranges from 10Ω to 3.01MΩ, and tolerances from ±1% to ±0.1%. Vishay TNPW Lead-Bearing Thin Film Chip Resistors feature a ceramic construction, a metal film layer, and SnPb termination plating, with a lead contact >6%.
Full Electric Vehicle Components
TNPW e3 Thin-Film Flat Chip Resistors
Vishay / Dale TNPW e3 Thin-Film Flat Chip Resistors are ideal for electronics where reliability and stability are required. These devices are AEC-Q200 qualified and have verified sulfur resistance, according to ASTM B 809. The resistors provide superior moisture resistivity and overall stability in all environments. Vishay / Dale TNPW e3 Thin-Film Flat Chip Resistors offer 1Ω to 2MΩ resistance, 25V to 200V voltage rating, and an operating temperature range of -55°C to +125°C or +155°C. Typical applications include automotive, industrial, test and measuring, and medical equipment.
48V DC/DC Converters
Vishay 48V DC/DC Converters are used in the products that need to remain 12V battery load while 48V battery is used in the vehicles. These converters can bring down 48V-12V, so the converter is a significant application for future cars. Different topologies are made possible with these devices like multiphase coupled and non-coupled inductors. Vishay offers a broad portfolio of solutions with standard devices like MOSFETs, diodes, resistors, capacitors, inductors, and customized magnetic solutions.
TNPW Series High Stability Film Chip Resistors
Vishay Dale TNPW High Stability Thin Film SMD Chip Resistors are the perfect choice for most applications where reliability and stability are of major concern. The resistors are available in 0402 to 1210 case sizes and feature a metal film layer on high quality ceramic with a protective top coat that gives superior moisture resistivity (85ºC / 85% RH). The TNPW Resistors are AEC-Q200 qualified and sulfur resistant according to ASTM B809. They offer excellent overall stability at different environmental conditions ≤ 0.05% (1000 h rated power at 70ºC), and low temperature coefficient and tight tolerances (down to ±0.1%; ±10 ppm/K). The Vishay / Dale TNPW High Stability Thin Film Chip Resistors are ideal for telecommunications, industrial, medical equipment, high-end computer, and audio/video electronics.