MFR-25FTE52-50K5
Vitrohm
Not Assigned
MFR-25FTE52-50K5
Mfr.:
Description:
Metal Film Resistors - Through Hole
Availability
Stock:
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: Metal Film Resistors - Through Hole
MFR
50.5 kOhms
250 mW (1/4 W)
1 %
50 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
250 V
2.4 mm
6.3 mm
Axial
AEC-Q200
Metal Film Resistors General Purpose
Normal and Miniature Style Metal Film Resistor
Brand: Vitrohm
Lead Diameter: 0.55 mm
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Metal Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Metal Film
Width: 6.3 mm
Unit Weight: 259.720 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
MFR Metal Film Resistors
YAGEO MFR Metal Film Resistors feature a power rating range of 1/6W to 3W and a resistance tolerance range of ±0.5% to ±5%. These resistors are manufactured using a vacuum sputtering system to deposit multiple layers of mixed metal alloys and passivated materials onto a carefully treated high-grade ceramic substrate. After a helical groove has been cut in the resistive layer, tinned connecting leads of electrolytic copper are welded to the end caps. YAGEO MFR Metal Film Resistors are coated with layers of blue lacquer.