FKP2L013301J00JSSD
WIMA
505-FKP2L013301J0JSS
FKP2L013301J00JSSD
Mfr.:
Description:
Film Capacitors FKP 2 3300 pF 800 VDC 7.2x8.5x7.2 PCM 5
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 7500   Multiples: 2500
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
WIMA
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
3300 pF
800 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
5 mm (0.197 in)
7.2 mm (0.283 in)
7.2 mm (0.283 in)
AC and Pulse Film Capacitors
250 VAC
5 %
2 Pin
8.5 mm (0.335 in)
Straight
- 55 C
+ 100 C
FKP 2
Bulk
Brand: WIMA
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: DE
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Capacitors
Type: Film and Foil Capacitors
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
FKP 02 Plastic Film Capacitors
WIMA FKP 02 Plastic Film Capacitors offer outstanding performance for HF decoupling in the field of high frequencies. The PCM 2.5mm foil version capacitors are available in a capacitance range of 33pF to 0.033µF and a voltage range from 63VDC to 1000VDC. Features include pulse duty construction, vert low low dissipation factor and dissipation factor, tolerances up to ±2.5%, and negative capacitance change versus temperature. FKP 02 capacitors are ideal for applications with limited space requirements and high packing density.