MKP2D041001N00KF00
WIMA
505-MKP2D0411NKF
MKP2D041001N00KF00
Mfr.:
Description:
Film Capacitors MKP 2 1.0 uF 100 VDC 11x16x7.2 PCM 5
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1200   Multiples: 600
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 600)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
WIMA
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1 uF
100 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
5 mm (0.197 in)
7.2 mm (0.283 in)
11 mm (0.433 in)
RF Microwave Film Capacitors
63 VAC
10 %
2 Pin
16 mm (0.63 in)
Straight
- 55 C
+ 100 C
MKP 2
AEC-Q200
Reel
Brand: WIMA
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: Capacitors
Type: Metallized Polypropylene Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
Metallized PP Capacitors MKP 2 Series
WIMA's Metallized Polypropylene (PP) Capacitors in PCM 5mm offer self-healing, high-volume/capacitance ratio with very low dissipation and dielectric absorption. The capacitors are ideal in high-frequency applications due to their negative capacitance change-versus-temperature, the increased pulse duty from 250 VDC rated voltage, and metallized plastic film electrodes.