WDBR1/2-22RKIW
Welwyn Components / TT Electronics
756-WDBR1/2-22RKIW
WDBR1/2-22RKIW
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - Through Hole 22 ohm 10% 0.5kW Solder Pad Only
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 540   Multiples: 180
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TT Electronics
Product Category: Thick Film Resistors - Through Hole
RoHS:
WDBR
22 Ohms
500 W
10 %
600 PPM / C
- 55 C
+ 125 C
31.9 mm
Radial
Bulk
0.9 mm
Power Resistors
Low Profile
28.1 mm
Brand: Welwyn Components / TT Electronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 180
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
WDBR & WDBR-UL Ultra-Low-Profile Power Resistors
TT Electronics WDBR and WDBR-UL Ultra-Low-Profile Power Resistors are ideal for dynamic braking, inrush limit, and snubber circuits. These resistors offer up to 7kW peak power, a low inductance design, and high isolation, even after failsafe overload fusing. The RoHS-compliant, non-flammable construction features a high integrity dielectric layer applied to a machined stainless steel substrate. Thick-film conductor and resistor patterns are printed, fired, and protected with a high-temperature overglaze. The termination pads include tinned with solder and optional terminals or soldered-on leads. TT Electronics WDBR and WDBR-UL Ultra-Low-Profile Power Resistors are single fixing heatsink mountable, and the WDBR-UL series is UL 508 certified.