RT1206FRE076K81L
YAGEO
603-RT1206FRE076K81L
RT1206FRE076K81L
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 1/4W 6.81K ohm 1% 50ppm
ECAD Model:
In Stock: 11,856
Stock:
11,856 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
RT
6.81 kOhms
1 %
50 PPM / C
1206
3.2 mm (0.126 in)
1.6 mm (0.063 in)
0.55 mm (0.022 in)
- 55 C
+ 125 C
250 mW (1/4 W)
200 V
Brand: YAGEO
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product: Thin Film Resistors SMD
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Type: High Precision, High Stability
Unit Weight: 16.200 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RT High-Precision/Stability Resistors
YAGEO RT High-Precision/Stability Resistors are chip resistors with lead-free terminations made by a thin-film process that offers a lower tolerance and TCR than thick-film resistors. YAGEO RT Series offers high component and equipment reliability and saves PCB space. The RT series resistors are RoHS compliant and use a halogen-free epoxy. These resistors feature a 50V to 200V voltage rating, 1Ω to 1.5MΩ resistance range, and -55°C to +125°C operating temperature range. Typical applications include converters, printer equipment, server boards, telecom, and consumer applications.