BFC237052102
Vishay / BC Components
BFC237052102
Mfr.:
Description:
Film Capacitors .001uF 5% 400volts
ECAD Model:
In Stock: 9,515
Stock:
9,515 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
1000 pF
400 VDC
Radial
Polyester
5.08 mm (0.2 in)
7.2 mm (0.283 in)
2.5 mm (0.098 in)
General Film Capacitors
250 VAC
10 %
2 Pin
6.5 mm (0.256 in)
Straight
- 55 C
+ 105 C
MKT370
Bulk
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Capacitors
Type: Metallized Polyester Film Capacitors
Part # Aliases: 2222-370-52102
Unit Weight: 180 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part