D53TP50D-10
Crydom
558-D53TP50D-10
D53TP50D-10
Mfr.:
Description:
Solid State Relays - SSRs PM IP00 3P-SSR 530 VAC/50A,3-32VDC,RN
ECAD Model:
In Stock: 54
Stock:
54 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
16 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Sensata
Product Category: Solid State Relays - SSRs
RoHS:
Three Phase Relays
Indicator
Panel Mount
50 A
48 VAC to 530 VAC
3 Form A (3PST-NO)
SCR
4 VDC to 32 VDC
19 mA to 25 mA
- 40 C
+ 80 C
IP00
53TP
103.8 mm
73.4 mm
30 mm
Each
Brand: Crydom
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
Package/Case: Hockey Puck
Product Type: SSR - Solid State Relays
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Relays
Termination Style: Screw
Unit Weight: 315 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
53TP Panel Mount 3-Phase Solid-State Relays
Crydom 53TP Panel Mount 3-Phase Solid-State Relays (SSRs) feature state-of-the-art surface mount technology and deliver proven reliability in the most demanding applications. The SSRs are reversing relays rated at either 25A or 50A per channel. Designed for harsh environments and available with either AC or DC input control voltages, the three-phase models also feature IEC emissions compliance to CISPR 11 class A and EMC immunity per IEC 61000-4-2 through -6, level 3.