LDM100S360-01
Cincon
418-LDM100S360-01
LDM100S360-01
Mfr.:
Description:
LED Power Supplies AC-DC LED Driver, 100 Watt, Single Output, 36VDC Output, Constant Current Mode IP67, No Dimming, No Adjustment
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
500 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Cincon
Product Category: LED Power Supplies
RoHS:
Constant Current (CC)
2.78 A
36 VDC
100 W
90 VAC to 305 VAC
Without Dimming
1 Output
Chassis Mount
232 mm (9.134 in)
40 mm (1.575 in)
28 mm (1.102 in)
LDM100S
IP67
Brand: Cincon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Open Frame/Enclosed: Enclosed
Product Type: LED Power Supplies
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Power Supplies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
LED Power Supplies and Drivers
Cincon LED Power Supplies are available in a 12.72W to 100W output power range with a dimming option. These products feature a 90VAC to 305VAC input voltage range and a power factor correction (PFC) option. Cincon LED Drivers offer output rated current from 350mA to 8.34A and an IP65/IP67 rating with low inrush and ripple noise.
LDM60S & LDM100S AC-DC LED Drivers
Cincon LDM60S and LDM100S AC-DC LED Drivers feature a universal input range of 90VDC to 305VDC or 127VDC to 420VDC with efficiency up to 90%. These modules meet EN55015, EN61000-3-2 Class C while the LDM60S also meets UL1310 Class 2. Other approvals include EN61347-1, EN61347-2-13, and UL8750. They offer an active PFC function, 60W or 100W maximum output power, <0.5W no-load power consumption, and 1VDC to 10VDC dimming function, resistance or DALI (optional). Cincon LDM60S and LDM100S AC-DC LED Drivers provide protection from short circuit, overcurrent, overvoltage, and overtemperature. They come with a three-year warranty.