MCE10US12
XP Power
209-MCE10US12
MCE10US12
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Board Mount 10W PCB mount encapsulated medical AC-DC power supply, single output 12VDC 0.83A
In Stock: 42
Stock:
42 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
29 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Power Supplies - Board Mount
10 W
80 VAC to 264 VAC
1 Output
12 VDC
830 mA
Through Hole
Encapsulated
4 kVAC
50.8 mm
29.2 mm
23.1 mm
MCE10
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dimensions: 50.8 mm x 29.2 mm x 23.1 mm
Industry: Medical
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 25 C
Open Frame/Enclosed: Enclosed
Packaging: Tube
Product: AC/DC Output Modules
Product Type: AC-DC Power Modules
Factory Pack Quantity: 16
Subcategory: Power Supplies
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
MCE Series 3W to 40W Medical AC-DC Power Supplies
XP Power MCE Series 3W to 40W Medical AC-DC Power Supplies are PCB mount single-output AC-DC power supplies. These power supplies offer single-output voltages ranging from 3.3VDC to 48VDC and power outputs from 3W to 40W. The MCE AC-DC power supplies are designed specifically for medical applications with 2xMOPP isolation and are also suitable for Class II applications. These power supplies are available in open-frame and encapsulated mechanical formats and offer up to 88% high efficiency. The MCE power supplies feature 4kVAC input to output isolation and operate within the -25°C to 70°C temperature range. These AC-DC power supplies conform to the IEC Class II insulation rating and offer overvoltage, overload, and short-circuit protections. Typical applications include medical imaging, patient monitoring, surgical equipment, and patient treatment.
IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules
MEAN WELL IRM-90 90W AC-DC Green Power Supply Modules are suitable for the Internet of Things (IoT), handheld instruments, communication equipment, and household appliances. The series was designed to meet the demands of the market for higher wattage. Two types are available: IRM-90 can be directly mounted and soldered onto the PCB, or IRM-90-xST screw terminal type can offer alternative mounting and wiring options. The compact units comply with EN55032 Class B without external EMI filters, have an 80VAC to 305VAC input (suitable for 277VAC in North America), and have a low, no-load power consumption of <0.21W.