T522V157M006ATE040
KEMET
80-T522V157M6ATE40
T522V157M006ATE040
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Polymer 6.3 VDC 150uF 2917 20% ESR=40mOhm
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
25 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
KEMET
Product Category: Tantalum Capacitors - Polymer
RoHS:
150 uF
6.3 VDC
SMD/SMT
20 %
2917
40 mOhms
28 uA
1.9 mm
- 55 C
+ 105 C
7343
V Case
T522
Reel
Brand: KEMET
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dissipation Factor DF: 10
Length: 7.3 mm
Moisture Sensitive: Yes
Product: Tantalum Organic Polymer Low ESR
Product Type: Tantalum Capacitors
Ripple Current: 2.2 A
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Tradename: KO-CAP
Type: Reduced Leakage Polymer Tantalum
Width: 4.3 mm
Unit Weight: 400 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
KEMET Suzhou Plant has evaluated and qualified the new black
epoxy material setting and will start the conversion from yellow
to black. This conversion allows KEMET to be consistent and
standardize with industry and minimize the future risk of
potential raw material cost escalation/availability related to
usage of yellow epoxy in specialized industries.
This change is planned for implementation to begin 1st week,
February 2014. Both yellow and black epoxy material will be
shipped until all finished goods inventory of yellow material is
depleted. No changes in the part number will be implemented.
Please contact a Mouser Technical Sales Representative for
further information.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MLCC Replacement Solutions
KEMET KOCAP Tantalum Polymer Capacitors are ideal for board space savings, a piezo noise-free environment, high capacitance, long stable life performance, and/or lower profile requirements. Tantalum polymer capacitors are selected over other capacitor technologies when application voltages are less than 50V, capacitance needs are between 1µF to 1mF, and application frequencies are below 1MHz. Since replacing ceramic capacitors with tantalum polymer capacitors is not typically one-for-one, designers need to consider several design requirements as outlined in the schematic below.