VDMY10C0
Vishay Semiconductors
78-VDMY10C0
VDMY10C0
Mfr.:
Description:
LED Displays & Accessories 7Seg Yellow 589nm Common Cathode
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
3,200
Expected 2026/07/24
Factory Lead Time:
16
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1600)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: LED Displays & Accessories
RoHS:
REACH - SVHC:
LED Displays
7 Segment
1 Digit
10 mm
Yellow
587 nm
Common Cathode
2750 ucd
25 mA
2 V
+ 105 C
- 35 C
VDMx10.0
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Vishay Semiconductors
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TH
Moisture Sensitive: Yes
Power Consumption: 70 mW
Product Type: LED Displays
Factory Pack Quantity: 1600
Subcategory: Displays
Touch Panel: Without Touch Panel
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
VDMx10x 10mm Standard SMD 7-Segment LED Displays
Vishay Semiconductors VDMx10x 10mm Standard SMD 7-Segment LED Displays are 10mm SMD seven segment LED displays in a very compact package. These devices utilize AlInGaP on GaAs chip technology. Features for these displays include high luminous intensity (up to 2750µcd typical), evenly lighted, untinted segments, gray package surface, low power consumption, and wide viewing angle. Typical applications for the Vishay Semiconductors VDMx10x devices include panel meters, test and measure equipment, point of sale terminals, control units, telecom systems, office equipment, consumer electronics, and medical equipment.