Infineon Technologies REFXDPS2221140W1 Reference Board
Infineon Technologies REFXDPS2221140W1 Reference Board (140W) is designed for ultra-high power density in USB-C™ chargers with EPR and adapters. This board features Power Factor Correction (PFC) + Hybrid Flyback (HFB), CoolGaN™ IGLD60R190D1 main switch, and EZ-PD™ CCG3PA CYPD3175 for USB-PD Extended Power Range (EPR) control. The REFXDPS2221140W1 board has a power density of 22.67W/in3, a 5V to 28V output voltage range, and dimensions of 109.5mm x 38.5mm x 24mm. Infineon Technologies REFXDPS2221140W1 Reference Board is RoHS compliant.