MLG1005S82NJT000
TDK
810-MLG1005S82NJT000
MLG1005S82NJT000
Mfr.:
Description:
RF Inductors - SMD IND 0402 82nH StdQ SMD RF IND
ECAD Model:
In Stock: 9,908
Stock:
9,908 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: RF Inductors - SMD
RoHS:
Multilayer
0402 (1005 metric)
Unshielded
82 nH
5 %
200 mA
1.6 Ohms
- 55 C
+ 125 C
8
1 GHz
Standard
1 mm
0.5 mm
0.5 mm
Ceramic
MLG
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Commercial
Brand: TDK
Case Code - in: 0402
Case Code - mm: 1005
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Mounting Style: PCB Mount
Product: RF Inductors
Product Type: RF Inductors - Leaded
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 MHz
Part # Aliases: MLG1005S82NJT000 MLG1005S82NJT
Unit Weight: 0.800 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Automotive Inductors
High-Frequency Inductors
Inductors
Automotive Products
MLK Multilayer Ceramic Inductors
TDK MLK Multilayer Ceramic Inductors use a giga-spiral laminated structure to reach a self-resonant frequency higher than that of the MLG structure while limiting the decrease of Q in the GHz band. The monolithic structure is formed using a multilayering and sintering process with ceramic and conductive materials for high-frequency. These inductors are available in 0603 (0.6mm x 0.6mm x 0.03mm) and 1005 (1.0mm x 0.5mm x 0.5mm) package sizes with available inductances of 1.1µH, 11µH, and 100µH. The MLK inductors from TDK can operate in temperatures ranging from -55°C to +125°C.
MLG Inductors
TDK MLG Inductors offer high-frequency circuits with inductance values from 0.6 to 120nH, with high quality, particularly the quality of >800MHz. Advanced monolithic structure is formed using a multilayering and sintering process with ceramic and conductive materials for high-frequency. High-frequency applications for TDK MLG Multilayer/STD Inductors include mobile phones, high-frequency modules (PA, VCO, FEM etc.), BLUETOOTH®, WLAN, UWB, and tuners.