ST10-125T1KI
Vishay
74-ST10-125T1KI
ST10-125T1KI
Mfr.:
Description:
Tantalum Capacitors - Wet ST10-125T1KI
ECAD Model:
In Stock: 25
Stock:
25 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: Tantalum Capacitors - Wet
RoHS: N
10 uF
125 VDC
Axial
11.51 mm (0.453 in)
5.56 mm (0.219 in)
T1 Case
10 %
5.5 Ohms
- 55 C
+ 85 C
ST
Tray
Brand: Vishay
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Product: Tantalum Wet Hermetically Sealed
Product Type: Tantalum Capacitors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Capacitors
Tradename: SuperTan
Part # Aliases: ST10-125T1MI
Unit Weight: 2.300 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
TARIC:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Tantalum Capacitors
Medical Solutions
ST Series Capacitors
Vishay ST Series Capacitors are hermetically sealed and have a 6VDC up to 125VDC voltage range. The ST series is broken into four different capacitors: ST, STE, STA, and STH. The ST series is made up of SuperTan® wet tantalum capacitors that offer very high capacitance, low ESR, and high ripple current. ST capacitors are housed in an all tantalum, hermetically sealed case, making them suitable in the defense and aerospace industries.