S18RW3FF25
Banner Engineering
778-S18RW3FF25
S18RW3FF25
Mfr.:
Description:
Photoelectric Sensors EZ-BEAM S18 Series: Fixed Field; Range: 25 mm; Input: 20-250 V ac; Dark Operate; 2 m (6.5 ft) Cable
ECAD Model:
In Stock: 1
Stock:
1 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
5 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Banner Engineering
Product Category: Photoelectric Sensors
Background Suppression
25 mm
Infrared LED
Solid State Relay-DO
Cable
2 m
20 VAC
250 VAC
- 40 C
+ 70 C
Brand: Banner Engineering
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 86.3 mm
IP Rating: IP67, IP69K
Operating Supply Voltage: 20 VAC to 250 VAC
Product Type: Photoelectric Sensors
Series: S18
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Sensors
Tradename: EZ-BEAM
Part # Aliases: 58417
Unit Weight: 153.314 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
S18 Series Photoelectric Sensors
Banner Engineering S18 Series Photoelectric Sensors feature EZ-beam technology with specially designed optics and electronics for reliable sensing without adjustments. The sensors are self-contained, fixed-field, infrared diffuse mode sensors with far-limit cutoff, which is a type of background suppression. High excess gain and fixed-field technology allow the components to detect low-reflectivity objects while ignoring background surfaces. The S18 EZ-beam series sensors feature a -40°C to 70°C operating temperature range, <1 microamp at 30VDC off-stage leakage current and a 20mA receiver current. These Epoxy encapsulated barrel-mount sensors are leakproof, rated NEMA 6P and IEC IP67 per IEC 60529.